RSS
poniedziałek, 16 lutego 2009
Kubańskie - specjały
Choć Kuba jest zewsząd otoczoną morzem wyspą, trudno tu o duży wybór ryb, gdyż kutry rybackie muszą mieć oficjalne pozwolenie na połowy. Większość z plonów owocowych natomiast przeznaczona jest na eksport. Codzienny posiłek Kubańczyków składa się z ryżu, fasoli i potrawki z wieprzowiny lub kurczaka. Na deser na wyspie jada się lody, ciastka, pączki, biszkopty i wszelkiego rodzaju słodycze, oparte na wszechobecnych orzechach kokosowych. Najbardziej znanym, kubańskim drinkiem jest oczywiście rum, a oparty na nim koktajl Cuba Libre to jeden z najpopularniejszych drinków we wszystkich szanujących się barach na całym świecie. Nie mniej słynne są kubańskie wyroby tytoniowe, w tym przede wszystkim cygara. Na ich temat można tu usłyszeć niejedną ciekawą historię. Palenie hawańskich cygar od wielu wieków było symbolem zamożności, dobrego gustu, a po trosze także snobizmu.
14:27, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 grudnia 2008
Isla de la Juventud

Isla de la Juventud (do 1978 Isla de Pinos) - wyspa leżąca na Morzu Karaibskim, na południe od zachodniego krańca wyspy Kuba, w zatoce Batabanó. Należy do Kuby. Jest drugą co do wielkości kubańską wyspą, a szóstą w archipelagu Antyli.

Powierzchnia wyspy wynosi 3056 km², zamieszkuje ją ok. 100 000 osób. Głównym miastem na Isla de la Juventud jest Nueva Gerona, leżące w północnej części wyspy.

Nazwa "Isla de la Juventud" oznacza "Wyspa Młodości", poprzednio znana była pod nazwą Pinos (do 1978 roku).

11:23, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Santa Cruz del Norte

Santa Cruz del Norte - miasto oraz gmina na Kubie leżące w prowincji La Habana. Miasto jest położone pomiędzy stolicą Kuby, Hawaną a miastem Matanzas.

Łączna populacja gminy wynosi 32 576 mieszkańców, dane te pochodzą ze spisu powszechnego jaki odbył się w 2004 roku. Powierzchnia miasta wynosi 376 km² a gęstość zaludnienia wynosi 86,6 os/km².

Gmina dzieli się na trzy dzielnice: Boca de Jaruco, Jibacoa oraz Arcos de Canasí.

14:27, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 sierpnia 2008
Baracoa

Baracoa - miasto we wschodniej Kubie, nad Oceanem Atlantyckim. Założone przez Diego de Velazquez de Cuellara - pierwszego gubernatora wyspy w 1511 roku jako pierwsza stolica hiszpańskiej kolonii. Jest to miasto zamieszkane w dużej mierze przez potomków rdzennych mieszkańców Kuby - Indian Taino. Szacuje się, iż we wschodniej Kubie żyje obecnie kilka lub kilkanaście tysięcy Indian czystej krwi, ale o wiele znaczniejsza część ludności Baracoa i okolic ma w sobie domieszkę krwi indiańskiej. Lokalnym bohaterem jest tu Hatuey - kacyk Taino, który walczył z hiszpańskimi najeźdźcami i został przez nich spalony na stosie w 1512 roku.

W tutejszym kościele znajduje się pierwszy krzyż misyjny przywieziony przez Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata.

Liczba mieszkańców w 2003 roku wynosiła ok. 67 tys.

16:18, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 czerwca 2008
Santa Clara
Santa Clara - miasto w środkowej Kubie, przy drodze samochodowej Carretera Central, stolica prowincji Villa Clara. Około 205,8 tys. mieszkańców. Znajduje się w nim Mauzoleum Ernesto "Che" Guevary, wystawione w miejscu, w którym stoczyła się w 1959 bitwa decydująca o losach rewolucji kubańskiej.
11:37, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
Zdrowie

Obowiązkowe szczepienia:

  • brak wymagań

Szczepienia zalecane - przeciwko następującym chorobom:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • tężec + błonica
  • dur brzuszny *
  • inne według zaleceń lekarza w bardzo rzadkich sytuacjach  *

* w zależności od charakteru wycieczki i indywidualnych wskazań

Malaria:

  • nie występuje

Uwaga: zalecenia odnoszą się do dorosłych, zdrowych podróżników, zaszczepionych w dzieciństwie zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych. Zalecenia dla turystów z przewlekłymi schorzeniami, podróżujących kobiet w ciąży oraz dzieci mogą się różnić od przedstawionych. Wybór szczepień oraz sposobów profilaktyki malarii zależy od trasy i charakteru podróży, ale także od stanu zdrowia turysty oraz indywidualnych przeciwwskazań, dlatego powinien być ustalony podczas wizyty w specjalistycznej poradni na 6-8 tygodni przed wyjazdem.

19:26, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Kuba
Kuba jest państwem w Ameryce Środkowej, na wyspie Kuba (największa w Wielkich Antylach) i na około 1600 rozsianych wokół niej drobnych wyspach. Leży pomiędzy Morzem Karaibskim a Zatoką Meksykańską i oddzielona jest od Florydy, Bahamów i Haiti cieśninami morskimi. Większośc powierzchni Kuby jest nizinna, na wschodzie Góry Sierra Maestra z najwyższym szczytem Kuby - Turquino (1974 m), w części środkowej silnie rozczłonkowany masyw górski Macizo de Guamuhaya z najwyższym szczytem San Juan o wysokości 1140 m, na zachodzie niewysokie Cordillera de Guaniguanico z najwyższym punktem - Pan de Guajaibón o wysokości 699 m. Sieć rzeczna najlepiej rozwinięta jest we wschodniej części kraju, największą rzeką jest Cauto (uchodzi do Morza Karaibskiego).
12:39, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 marca 2008
Ustrój polityczny

Kuba oficjalnie jest republiką, z obowiązującą konstytucją z 1976, znowelizowaną w 1992. Na określenie ustroju kubańskiego politolodzy używają również zwrotu "republika socjalistyczna", jest to jednak realny socjalizm a nie zachodnia socjaldemokracja.

Władzę ustawodawczą sprawuje 1-izbowy parlament - Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej (Asamblea Nacional del Poder Popular), który co 5 lat wybierany jest w wyborach powszechnych i bezpośrednich. Kierownictwo państwowe sprawuje naczelny organ władzy, 31-osobowa Rada Państwa, wybierana przez parlament raz na okres jego 5-letniej kadencji. Rada Państwa kontroluje rząd i może zastępować parlament w zakresie jego działalności. Przewodniczący Rady Państwa (odpowiednik prezydenta), którym nieprzerwanie od 1976 jest Fidel Castro (równolegle przywódca Kubańskiej Partii Komunistycznej), jest jednocześnie premierem rządu i głową państwa. Przewodniczący Rady Państwa wybierany jest przez Zgromadzenie Narodowe na okres pięcioletni, bez limitu sprawowanych kadencji. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, który jest powoływany przez parlament na wniosek przewodniczącego Rady Państwa. Rząd odpowiada przed parlamentem za wszelkie podejmowane decyzje.

Na Kubie funkcjonuje system monopartyjny. Rząd zdominowany jest przez kubańską partię komunistyczną Partido Comunista de Cuba (PCC). Obecnym przywódcą PCC jest Fidel Castro. Komunistyczna Partia Kuby zrzesza ok. 80% ludności Kuby. Funkcjonują także Komitety Obrony Rewolucji Comites de Defensa de la Revolucion (CDR), założone w 1960. Na Kubie i na emigracji działają różne organizacje polityczne, zrzeszające dysydentów kubańskich, walczące o pluralizm, rzeczywiste zmiany polityczne w kraju i reformy gospodarcze. Najważniejsze z nich to Partia Praw Człowieka (Partido Pro-Derechos Humanos, założona w 1988), Kubańska Platforma Demokratyczna (Platforma Democratica Cubana, CDP, założona w 1990), Kubańskie Porozumienie Demokratyczne (Concertacion Democratica Cubana, CDC, założona w 1991), Partia Solidarności Demokratycznej (Partido Solidaridad Democratica, PSD, powstała w 1993), Kubańska Partia Ortodoksyjna (Partido Cubano Ortodoxo, PCO, powstała w 1999). Związki zawodowe skupione są w Centrali Pracujących Kuby (Central de Trabajedores de Cuba, CTC), pierwotnie założonej w 1939, przekształconej według wzorów marksistowskich w 1961.

13:05, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
Hawana
Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) – miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i prowincji La Habana.Największe miasto oraz port na wyspie oraz w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. Jose Marti). Uniwersytet od 1728 roku.
13:03, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »